• پاسخ به سوالات پزشکی شما
مهر
۱۸
۱۳۹۴

گواتر و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

چه اتفاقی می افتد که ما میگوییم گواتر رخ داده است؟
گواتر به معنای بزرگ شدن غده تیرویید است. غده تیرویید در فرد بالغ حدود ۲۰ گرم وزن و دو لوب دارد که در زیر برجستگی سیب آدم قرار گرفته است ، چسبیده به حنجره است و در زمان بلع بالا و پایین می رود. هر وقت غده بزرگ و وزنش زیاد شود گواتر رخ داده است. ممکن است گواتر همراه با تغییرات عملکردی تیرویید نباشد ، یعنی ترشحات هورمونی تیرویید طبیعی باشد ، این حالت را گواتر ساده میگوییم. در کل دنیا کمبود ید شایع ترین علت گواتر است. در کشور ما در حال حاضر در بیش از ۹۰ درصد مناطق کمبود ید نداریم. گاهی اوقات به دلیل تغییرات سیستم ایمنی این بیماری رخ میدهد.

ید در غده تیرویید مورد استفاده قرار میگیرد تا هورمون های تیرویید ساخته شوند. دو نوع هورمون میسازد ، یکی ۳ اتم ید دارد به نام تی تری و یکی ۴ اتم ید دارد که تی فور(تیروکسین) نام دارد. وقتی کمبود ید باشد در ابتدا غده تیرویید شروع به بزرگ شدن میکند تا ید بیشتری را بتواند از خون بگیرد . اما در موارد پیشرفته نمیتواند ید بگیرد و کم کاری تیرویید ایجاد میشود. این بیماری خود روی میل جنسی و میزان باروری اثر میگذارد. همچنین عقب ماندگی ذهنی

علت های دیگر بزرگ شدن غده تیرویید کدام ها هستند؟
یکی از تغییرات شایع تغییر در سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی گاهی علیه بافت های خودی بدن واکنش نشان میدهد مثل تیرویید. این واکنش باعث بزرگی غده تیرویید ، کم کاری یا پر کاری غده تیرویید ، ایجاد گره در آن میشود. این بیماری ها در کودکان و زنان شایع است. وقتی تیرویید معاینه میشود میتواند بزرگتر ، قوام سفت تر ، وجود یک یا دو توده و برجستگی در داخل تیرویید لمس کنیم. زمانی که غده تیرویید بزرگ شده و به سمت کم کاری میرود این بیماری را هاشیماتو مینامیم. اما اگر به سمت پرکاری برود بیماری گریوز نامیده میشود. همه این بیماری هایی که نام برده شد به دلیل عملکرد سیستم ایمنی بر علیه خودش است.

کم کاری تیرویید روی رشد قدی موثر است؟
بله مسلما. هر کودکی که با کوتاهی قد مراجعه میکند باید حتما از نظر کم کاری تیرویید بررسی شود. کم کاری در کودکان ممکن است هیچ علامتی جز کوتاهی قد ایجاد نکند.

آیا همه توده هایی که روی غده تیرویید ایجاد میشود بدخیم است؟
ما همیشه در مورد همه توده هایی که روی غده تیرویید ایجاد میشود نگران هستیم. این توده ها در خانم ها متاسفانه شایع تر است. ۷ درصد خانم ها در معاینات بالینی دچار ۱ یا چند گره یا همان توده میشوند. این میزان در آقایان حدود ۱٫۵ تا ۲ درصد است. گره هایی که بالاتر از ۱۰ میلی متر سایز داشته باشند ، اهمیت بیشتری دارند و نیاز به نمونه برداری است. ۵ تا ۱۰ درصد آنها حداکثر بدخیم هستند. حتی اگر توده ای دیدیم که در حال رشد است علی رغم اینکه خوش خیم بوده باید برداشته شود.

گواتر

گواتر

آیا هر بزرگ شدن تیروییدی با مشکلات تیرویید در ارتباط است یا میتواند ربطی نداشته باشد؟
وقتی فقط بزرگ شود گواتر ساده ، اگر کم کار شود گواتر کم کار و اگر پرکار شود ، گواتر سمی یا پرکار نامیده میشود.

آیا گواتر روی چشم اثر میگذارد؟
معمولا در گواترهای سمی یا گواترهای سمی که ناشی از سیستم ایمنی بدن است تغییراتی روی چشم وجود دارد. قرمزی در سفیدی چشم ، ورم پلک ها ، احساس سنگ ریزه در چشم ، درد چشم و گاهی دوبینی و در مراحل شدیدتر اختلال در دید رنگ ها وتاری دید هم دیده میشود.

ممکن است گواتر منجربه اختلال در تنفس شود؟
وقتی تیرویید بزرگ میشود تدریجا روی بافت های اطراف از جمله مجاری تنفسی فشار می آورد. گاهی گواتر پشت جناغ سینه به طرف پایین رشد میکند. این مسئله را فقط پزشک میتواند بفهمد زیرا ظاهر فرد طبیعی است. این نوع گواترها بیشتر روی مجاری تنفسی تاثیر میگذارند. بخصوص زمانی که برای انجام کاری فرد سرش را پایین نگه میدارد و یا بمدت چند دقیقه دستش را به سمت بالا نگه دارد و یا طاق باز بخوابد احساس تنگی نفس بیشتر میشود. در موارد پیشرفته تر روی مری تاثیر و منجربه مشکل در بلع میشود یا روی اعصاب حنجره تاثیر گذاشته و باعث خشونت در صدا میشود.

آیا میتوان دیگر قرص لووتیروکسین را نخورد؟
مصرف قرص لووتیروکسین که برای درمان گره ها و کم کاری تیرویید است دارویی نیست که اثرات شیمیایی بدی داشته باشد. این همان هورمونی است که تیرویید ما بطور طبیعی میسازد. اگر دوز دارو تنظیم باشد عارضه خاصی برای فرد ندارد. اگر کم کاری تیرویید شدید باشد مثل کم کاری های مادرزادی ، این افراد باید مادام العمر مصرف کنند. در بیماری هاشیماتو اگر نسج تیرویید تخریب شده باشد باید مادام العمر قرص بخورند. اما در مواردی که کم کاری خفیف تا متوسط است ممکن است در طی ۱ الی چند سال بتوان کم کم دوز دارو را کم کرده و دیگر قرص نداد.

کم کاری تیرویید چقدر روی باروری یا قاعدگی خانم ها تاثیر دارد؟
شدیدا موثر است. حتی مواردی که از بالین نمیتوان تشخیص داد ولی در آزمایشات تغییرات خفیفی وجود دارد روی تخمک گذاری موثر بوده است. معمولا کم کاری تیرویید باعث افزایش خونروی در قاعدگی میشود. دفعات قاعدگی زودتر ممکن است اتفاق بیافتد.

برای گواتر چه درمانی وجود دارد؟
داروی لووتیروکسین است. این دارو باید در زمان مشخصی که صبح ها ناشتا و نیم ساعت قبل از غذا میباشد خورده شود. این قرص باید همراه آب خورده شود. اگر با شیر ، آبمیوه یا صبحانه خورده شوند تا ۳۰ درصد کاهش جذب خواهیم داشت. قر های کلسیم ، آهن ، مولتی ویتامین ، آنتی اسید ها مثل امپرازول یا راینتیدین روی قرص اثر میگذارند و مانع از تاثیرش میشوند.

پاسخ ها:
دکتر خوش نیت (فوق تخصص بیماریهای غدد و متابولیسم)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر