• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
آذر
۲۲
۱۳۹۵

گوش درد در کودکان

یکی از شکایت های شایع که موجب مراجعه بیماران به مطب ها و بیمارستانها می باشد همین گوش درد است. گوش درد ممکن است تیر کشنده ، مبهم و یا سوزشی باشد. همچنین ممکن است گوش درد موقت و یا ثابت باشد.

در کودکان گوش درد عموما به دلیل تجمع مایع و فشار پشت پرده گوش ایجاد می شود که این ناحیه را اصطلاحا گوش میانی می گویند.

گوش میانی توسط لوله ای باریک به نام شیپور استاش به کانال بینی وصل می شود. در حالت عادی شیپور استاش مایعات را از گوش میانی خارج کرده و به متعادل کردن فشار گوش طبیعی کمک میکنند.

گوش درد

گوش درد

کودکان به دلایل مختلف از جمله ناآرامی ، گریه شبانه ، تب ، عدم بلع مواد غذایی یا شیرخوردن در شیرخواران مراجعه میکنند. والدین در صورتی که این رفتارها را در کودکان خود دیدند باید سریعا به این موضوع پی ببرند که یک مشکلی در قسمت سر و گردن آنها پدیدار شده ، پس کودک را سریعا به پزشک برسانند تا این گوش درد به عفونت گوش میانی ختم نشود.

سرماخوردگی یا آلرژی به دلیل التهاب یا تجمع مایع ممکن است شیپور استاش را مسدود کند. این امر در کودکان کوچک شایع تر است. وقتی شیپور استاش بسته شود ، جریان طبیعی مایع از گوش میانی متوقف شده و مایع شروع به تجمع می کند که در نهایت منجر به گرفتگی ، درد ، کاهش شنوایی و عفونت گوش می شود.

در کودکان رویش دندانهای موقتی یا دائمی در آلوئول تحتانی یا فوقانی می تواند به صورت گوش درد تظاهر کند. این درد در بچه هایی که هنوز به سن تکلم نرسیده اند می تواند با کشیدن گوش و یا با دست کردن به داخل گوش نمایان شود. حتی ممکن است تا حدی برسد که به صداهایی همچون صدا کردن نام آنها یا صدای زنگ ، تلویزیون و . . . که قبلا واکنش نشان می دادند ، در زمانی که درد زیاد باشد نتوانند عکس العمل نشان دهند.

گوش درد

گوش درد

درست است که یکی از عوامل گوش درد عفونت گوش است اما در بچه های کم سن و سال ، تنها دلیل گوش درد این مورد نیست بلکه مسائل دیگری همچون تحریک گوش با وسائل مختلف ، ورود آب به داخل گوش و . . . هم می تواند از علل گوش درد باشد.

وقتی وسائل خارجی به داخل گوش می رود ممکن است موجب پارگی پرده گوش ، زخم شدن کانال خارجی ، عفونت و . . .شود ، پس به هیچ عنوان نباید وسایل حتی گوش پاک کن را به داخل گوش خود ببرید.اگر گوش عفونت کند یک سری ضایعات التهابی ویرال بر روی پرده ی گوش دیده می شود.

در بالغلین خیلی کمتر اتفاق می افتد که درد گوش به دلیل عفونت گوش باشد ، بلکه اغلب منشأ آن جایی دیگری بغیر از گوش است. بطور مثال درد مفصل فکی گیجگاهی ، دندانها ، گلو، التهاب تیروئید ۱ یا ۲ طرفه ، جراحی لوزه ها ، رینیت و سینوزیت (سینوس اسفنوئید) همگی ممکن است در گوش حس شود.

وقتی درد گوش به وجود آمد به هیچ عنوان نباید از مسکن های قوی برای مخفی کردن آن استفاده کنید زیرا ممکن است در تشخیص مشکلی پدید آورد پس بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

برای تسکین درد گوش می توانید از کمپرس آب سرد یا یک تکه پارچه خیس با آب سرد برای ۲۰ دقیقه استفاده کنید.
این نکته ی بسیار مهم را همیشه بخاطر داشته باشید که وقتی درد شدید گوش ناگهان فروکش می کند می تواند به علت پارگی پرده گوش باشد ، پس سریعا باید به نزد پزشک بروید.

منبع:
دکتر قنبری ( متخصص گوش)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,190
  • 5,377
  • 33,637
  • 169,324
  • 1,153,606

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر