• میکروسکپ سلام سلامتی
اردیبهشت
۱۱
۱۳۹۵

گیاهان دارویی و پاسخ به سوالات متداول شما

من عرق سوز شدم. از چه گیاهان دارویی می توانم استفاده کنم؟
شستن پوست با آب و صابون ساده تاثیر بسیار زیادی دارد. زیرا مقدار زیادی از مواد دفعی بدن از طریق پوست دفع می شود و بقیه از طریق ادرار و مدفوع. بنابراین این سموم دفعی در صورتی که ماندگاری داشته باشند روی پوست اثر بدی دارد. یعنی این سموم به صورت مایع به بیرون می آید ، بعد از تبخیر آب مابقی مواد و سموم روی پوست می مانند و پوست دچار آسیب می شود. پس اگر ما بطور مرتب پوست را بشوییم غلظت این سموم کم می شود . در صورتی که تورمی بر روی پوست ایجاد گردد برای بهبودی آن از روغن های نرم کننده که بهترین آنها روغن زیتون می باشد می توان استفاده نمود.


هرچند وقت یکبار ترش میکنم و دهانم تلخ و خشک می شود. لطفا من را راهنمایی کنید؟

مسئله ترش کردن که اصولا مربوط به ازدیاد ترشح اسید معده است . اسید معده ماده بسیار ضروری برای هضم غذا است منتها به اندازه ای که لازم است. کمی اسید معده باعث خوب هضم نشدن غذا و ازدیاد آن باعث ترش کردن می شود که در عرض ۲ تا ۳ سال می تواند زخم معده را به وجود آورد. اما تلخ شدن دهان تا حدی ممکن است که مربوط به اختلالات صفراوی باشد. صفرا برای هضم چربی بسیار لازم است. برای بررسی بیشتر باید به پزشک مراجعه شود تا میزان صفرا و سایر فاکتورها از طریق آزمایش مشخص شود.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی

مصرف روزانه گیاهان دارویی مثل عرق نعناع تا چه میزانی برای خانم باردار مجاز است؟
نعناع یک گیاهی است که در حاملگی منع مصرف ندارد . عرق نعناع هم حاصل از مواد اسانسی و عطری برگ نعناع است . برای آدم معمولی در طول روز ۲ تا ۳ استکان یا لیوان که غلظت عرق در حد معمولی باشد توصیه می شود. برای خانم باردار هم همین مقدار مجاز است.

من وقتی از جایم بلند می شوم دچار سردرد می شوم و همچنین بعضی اوقات دچار خستگی طولانی مدت هستم. آیا درمانی با گیاهان دارویی وجود دارد؟
در ابتدا باید به پزشک داخلی مراجعه کنند تا علت اصلی تشخیص داده شود. ولی گاهی فشارخون بالا و یا چربی بالا و یا کم خونی می تواند باعث سرگیجه شود.


آیا بین چربی خون و کبد چرب تفاوتی وجود دارد؟ و در این مورد چه گیاهان دارویی توصیه می شود؟

بله کاملا متفاوت است. چربی خون یعنی چربی و تری گلیسیرید که در خون است بیش از حد طبیعی است. کبد چرب مربوط به چربی های اطراف کبد است. برای کاهش کلسترول و چربی و تری گلیسیرید خون خوردن سبزیجات و میوه ها بسیار مفید است. از بین این سبزیجات از همه مفیدتر و قوی تر سیر است. در طول روز بین ۱ تا ۳ حبه سیر باید مصرف کنند. برای کبد چرب ۴ نوع گیاه در بهبودی آن حرف اول را می زنند : زرد چوبه ، شاه تره ، کاسنی و خار مریم می باشد.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی


برای درمان یبوست از چه نوع گیاهان دارویی استفاده کنیم؟

ما برای درمان یبوست ۳ دسته مواد داریم : اول مواد روغنی هستند که این ها ضد یبوست ضعیفی هستند که بیشتر برای کودکان استفاده می شود مثل روغن بادام یا روغن زیتون ( ۲ تا ۳ قاشق) . دسته دوم برای بهبودی یبوست های در حد متوسط است که معمولا ترکیبات قندی می باشند که موسیلاژ (لعاب) نام دارند . این ترکیبات قندهای سنگینی هستند که روی دانه گیاهان قرار دارندمثل بارهنگ یا اسفرزه. در دسته سوم که یبوست های شدید است باید از ترکیباتی که آنتراکینون که بسیار هم تلخ هستند استفاده شود . یکی از بهترین گزینه ها برگ سنا است.


من بوی بد عرق زیر بغل دارم. چه دارویی باید بخورم؟

مقداری از بوی عرق مربوط به تغذیه است ، اگر مصرف گوشت قرمز کاهش داده شود و برعکس مصرف میوه و سبزی جات و مایعات را بالا ببرند باعث می شود که هم موادی که بوی بسیار بد تولید میکنند کم شود و همچنین باعث رقیق شدن عرق می شود.

پاسخ ها :
دکتر صالحی سورمقی (متخصص داروهای گیاهی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,534
  • 7,463
  • 31,506
  • 168,468
  • 1,142,812

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر