• میکروسکپ سلام سلامتی
تیر
۱
۱۳۹۵

Graft چیست و چگونه در بدن ما انجام می شود؟

وقتی یک ساختمان استخوانی از دست برود ، جراحی ترمیمی و پیوندی می تواند برای جایگزینی ساختمان از دست رفته صورت پذیرد و نسج از بین رفته را با نسج دیگری جایگزین نماید. در دندانپزشکی واژه گرفت (Graft) ، واژه آشنایی است و عمدتا از گرفت برای ایجاد نسج نرم و سخت یا بعنوان جایگزین مصرف می شود.

گرفت (Graft) اتوژن که به پیوندهای خودی مشهور است در دندانپزشکی مصارف زیادی دارد. از جمله آنها می توان به جایگزینی استخوان دنده در استخوان فک پایین اشاره نمود. در Graft که با از دست رفتن بخشی از فک پایین توسط تومور صورت گرفته است ، جراحان از پیوندهای آلوژن استفاده میکنند. بدین صورت که با حذف تومور و محل متاستاز ایجاد شده در فک که معمولا بخشی از فک پایین و برخی از دندانها را درگیر میکند ، ضمن بررسی های دقیق و اندازه های لازم ، از استخوان دنده بعنوان جایگزین استخوان از دست رفته و حذف شده استفاده می شود و با توجه به اینکه پیوند مربوطه از بخشی از بدن بیمار بوده است ، هیچگونه واکنش ایمونولوژیک در بدن میزبان ایجاد نخواهد شد. بعد از مدتی استخوان فک در داخل گرفت رشد پیدا میکند و بافت استخوانی اصلی به وجود می آید.بنابراین گرفت به راحتی توسط میزبان مورد قبول واقع می شود. عیب عمده این روش جراحی بخش دیگری از بدن بیمار است.

Graft

Graft

گرفت (Graft) می تواند سبب بهبود یک نقص در بدن فرد شود که گاهی موقتی است ، همانند گرفت پوست. در سوختگی های شدید که مدتی بعد توسط پوستی جدید و تازه در زیر گرفت ترمیم می شود ، گاهی می تواند برای یک عمر در بدن فرد باقی بماند همانند پیوند کلیه.

گرفت (Graft) از نظر محل ترمیم به چند بخش تقسیم می شود که عبارتند از: اتوگرفت ، ایزوگرفت ، هموگرفت و آلوگرفت. جایگزینی نسج از دست رفته به وسیله بدن خود بیمار را اتوگرفت می نامند. اما اگر جایگزینی نسج از انسانی به انسان دیگر باشد را ایزوگرفت گویند که شایع ترین آن انتقال خون است. گرفت از یک فرد به فرد دیگر که از نظر ژنتیکی مشابه اند را هموگرفت گویند. در نهایت آلوگرفت که انتقال مواد مصنوعی به بدن انسان جهت جایگزینی نسوج از دست رفته را گویند. در تمامی این گرفت ها بهترین نوع همان اتوگرفت است که از بدن خود فرد بوده و بیشتر از دنده ها ، استخوان لگن و قسمت خارجی جمجمه استفاده می شود.

واژه پیوند یا Graft عبارت است از جایگزینی یک نسج از دست رفته بدن انسان به وسیله نسج دیگر زنده ای که می تواند به حیات خود ادامه دهد و نهایتا تا حدی بتواند عملکرد آن عضو را برقرار کند و در بسیاری موارد زیبایی را هم به فرد برمیگرداند. تاریخچه این پیوند در واقع با تاریخچه انسان عجین است.زیرا در همه دورانهای تاریخ ، انسانها به دلایل مختلفی که آسیب می دیدند ممکن است از این روش استفاده میکردند. در گذشته به دلیل حوادث نسج بدن از بین می رفته اما امروزه به وسیله یک پاتولوژی در بدن ، حوادث مختلفی که برای بدن به وجود می آید شامل تصادفات جاده ای ، حوادث جنگی و ورزشی و صنعتی و . . . قسمتی از نسج بدن از بین می رود.

Graft

Graft

از مهم ترین عوارض گرفتها ، پس زدن آنها می باشد. جهت جلوگیری از این اتفاق داروهای سرکوب کننده به فرد داده می شود. بدین ترتیب سیستم ایمنی فرد گیرنده ، قدرت خود را از دست داده و قدرت پس زدن بافت جدید را نخواهد داشت. بعضی اوقات گرفتها فعالیت یک ارگان را بطور کامل تامین میکنند مانند پیوند مغز استخوان ، پیوند قلب ، پیوند کبد ، پیوند کلیه و ریه و گاهی هم قسمتی از یک ارگان گرفت می شود.

در مواردی که بسیار نادر است از دوقلوهای یکسان که ذخایر ژنتیکی یکسانی دارند برای گرفت استفاده می شود که در این هم جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

منبع:
دکتر محمد بیات ( متخصص و جراح فک و صورت)

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,095
  • 7,426
  • 53,217
  • 185,317
  • 1,334,757

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر