• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
خرداد
۳۰
۱۳۹۵

HIV چه نوع ویروسی است و چه علایمی دارد؟

عفونت HIV با انتشار حاد ویروس در خون آغاز می شود. خون انسان متشکل از سلولهای خونی ، آب و املاح است. در ابتدا گلبولهای سفید شروع به انهدام ویروس های HIV میکنند. اما بالاخره HIV با آلوده کردن سلولهای T- helper موجب بیماری می شود.

سلولهای T زیر گروهی از گلبولهای سفید می باشند که بطور طبیعی پاسخ ایمنی به عفونت را تنظیم میکنند. HIV با استفاده از سلولهای T برای تکثیر خودش در سراسر بدن گسترش می یابد و در همان زمان باعث کاهش سلولهایی می شود که بدن برای ایمنی خود به آنها نیاز دارد. علت کاهش سلولهای ایمنی به این امر مربوط می شود که پروتئین سازنده ی پوشش HIV به آسانی از ذرات ویروس جدا و به خون وارد می شوند و آن را پر میکنند. این پروتئین ها مانند چسب ، سلولهای T را به هم می چسبانند و از طرف دیگر دستگاه ایمنی بدن به آنها واکنش نشان نمی دهد و باعث می شود سایر لنفوسیت ها به سلولهای T بدن حمله کنند و آنها را از بین ببرند.

هنگامی که میزان سلولهای T در فرد آلوده به HIV تا حد معینی سقوط کند ، آن فرد به طیفی از بیماری ها مستعد می شود که در حالت عادی بدن می تواند آنها را مهار کند و این عفونتهای فرصت طلب است که باعث مرگ بیمار می شود. گاهی حتی یک سرماخوردگی ساده در فرد مبتلا به ایدز باعث مرگ وی می شود.

در مجموع باید گفت که ایدز یک نوع نقص ایمنی ثانویه یا اکتسابی است که در مسیر عفونت با ویروس HIV ایجاد می شود.
چیزی که ویروس HIV را این چنین خطرناک کرده این است که مستقیما سیستم ایمنی را هدف قرار می دهد و به آن حمله میکند. تنها یک نوع تست خون آن هم حدود ۳ ماه بعد از وارد شدن اولین ویروس به بدن ، می تواند وجود آن را در بدن آشکار کند. سیستم دفاعی بدن نه تنها به وسیله ویروس HIV که در مرحله اول به آن حمله کرده آسیب دیده است بلکه همچنین با عفونتهای دیگر هم مورد حمله قرار میگیرد. این سیستم آسیب دیده دیگر نمی تواند با ویروس هایی که تا پیش از این برای او مزاحمتی ایجاد نمیکردند هم حتی مقابله کند.

HIV

HIV

عفونت HIV با انتشار حاد ویروس در خون آغاز می شود و در مرحله بعد شمارش ویروس ها در خون تا ۱۰۰ برابر کاهش می یابد. سپس یک دوره نهفته بالینی آغاز می شود . در ابتدا تصور می شد که این دوره یک دوره نهفته حقیقی ویروس است که HIV درون ژنوم میزبان به صورت غیرفعال قرار میگیرد. بعد ها مشخص شد که حتی در مرحله نهفته هم ویروس با میزان بالایی در بدن وجود دارد.

با توجه به این که آلوده شدن به ویروس HIV تا مدتی علائمی را به دنبال ندارد و یا تظاهر این علائم محدود و کوتاه است ، یک سری علائم شایع مثل : خستگی مفرط ، کاهش وزن بدون توجیه ، تعریق های شبانه ، اسهال ، تهوع ، عفونت های مکرر تنفسی و پوستی ، تورم گره های لنفاوی در تمام بدن ، زخم در دهان ، بزرگی طحال می تواند بیمار مبتلا و پزشک را در تشخیص اولیه یاری دهد. آزمایش خون و آزمون پادتن ضد ویروس که البته گاهی شاید تا ۶ ماه پس از آلوده شدن به ویروس پاسخ آن مثبت نباشد ، تشخیص را تایید کند و از طریق دارو درمانی مانع ایجاد عفونت در جاهای دیگر بدن و سرطان و تاخیر در پیشرفت بیماری شد.

باید توجه داشت که تغذیه در بیماران مبتلا بسیار اهمیت دارد ، زیرا ضعف عمومی و کاهش وزن در مبتلایان به ایدز شایع است.
برای جلوگیری از استرس و اضطراب و وحشت از بیماری روان درمانی بسیار موثر است.وجود علایمی مثل خستگی و عفونت می تواند بسیاری از عملکردهای فرد را مختل کند ، که ورزش منظم و استراحت نقش کمک کننده ای دارند.

دکتر احمد مسعود ، متخصص ایمونولوژی می گوید: مسئله ایدز حدود بیش از ۲ دهه است که در محافل علمی جایگاهی پیدا کرده و حدودا در سالهای ۱۹۶۸ در امریکا ، نیویورک ، سانفرانسیسکو و لوس آنجلس متوجه شدند که بعضی افراد با سندروم سرطان پوست (کپوزی) مراجعه میکنند یا در بعضی موارد افرادی مراجعه میکنند که عوارض ریوی دارند، در حالی که این مشکل قبلا وجود نداشت. برای محققین این موضوع بسیار جالب بود به همین دلیل در مورد آن مطالعه کردند. در نهایت متوجه شدند که بیماری در اثر ویروسی به وجود می آید که می تواند سیستم ایمنی بدن را دچار وقفه کند و در واقع که بیماری سیستم ایمنی را ایجاد کند.

HIV

HIV

چون این ویروس گرایشی به یک سری سلولهای سفید به اسم لنفوسیت داشت به آن HTLV ( یعنی ویروسی که به یک سری لنفوسیتهای خاصی به اسم لنفوسیت T حمله میکند) می گفتند و اتفاقا این برداشت اولیه خیلی خیلی درست بوده ، زیرا متوجه شدند که جایگاه رشد این ویروس در همین سلول و سلولهای مشابه است. بعدها اسامی دیگر برای این بیماری در نظر گرفتند ، مثلا چون غدد لنفاوی بدن متورم می شد ” لنفوادنوپاتی ویروس ” ( یعنی ویروس هایی که باعث بیماری غدد لنفاوی بدن می شود) هم به آن میگفتند. در نهایت اسمی که برای این بیماری انتخاب شد HIV بود که به معنای ویروسی که باعث نقص یا کمبود یا ضعف سیستم ایمنی می شود.

این ویروس از سلول برای ادامه حیات خود استفاده میکند و وارد هسته سلول می شود تا در آنجا تکثیر پیدا کند. مجددا برمیگردد به سیتوپلاسم سلول و از آنجا به طریق جوانه زدن ، از سلول خارج می شود. حالا ویروس های جدید به دنبال یک میزبان جدید هستند ، در نتیجه سلولهای مشابه دیگر را که تابحال آلوده نشده اند را آلوده میکند.

در راس برنامه های پیشگیری آموزش در اولویت خواهد بود.نسبت به سالهای گذشته آگاهی در زمینه این بیماری بیشتر شده و مردم با دید دیگری به آن نگاه میکنند و همچنین پیشرفت های علمی هم در این زمینه زیاد شده است که نقش بسزایی در کنترل بیماری خواهد داشت.

منبع :
دکتر احمد مسعود ( متخصص ایمونولوژی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر