• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
شهریور
۱۸
۱۳۹۵

PSA چیست؟

نقش PSA در بدن ما چیست؟
نقش بسیارمهم این ماده در میزان سیالیت مایع منی می باشد که توسط سلولهای پروستات به داخل این مایع ترشح می شود. عامل اصلی در حرکت اسپرم ها همین سیالیت مایع منی می باشد. قسمت عمده این آنتی ژن اختصاصی در مایع منی و بخش کمی از آن به داخل خون می رود.

پس اگر میزان آنتی ژن اختصاصی در خون افزایش یابد در نتیجه یک مشکلی رخ داده است و یکی از ارگانها به خوبی عمل نمیکند. مقدار این آنتی ژن در خون بر اساس نانوگرم در هر میلی لیتر که مقدار بسیار کمی هم است محاسبه می شود.

البته دانشمندان متوجه شده اند که مقدار این ماده با بالا رفتن سن افزایش پیدامیکند و به همین دلیل در هر سنی میزان خونی خاصی به عنوان مقدار طبیعی در نظرگرفته میشود.

PSA

PSA

این میزان با افزایش سن و پا گذاشتن به دوره میانسالی و پیری همینطور افزایش می یابد ، در نتیجه با توجه به سن مقدار خاصی برای آن در نظر گرفته شده که اگر از آن تجاوز کند مشکلی رخ می دهد.

علل افزایش میزان PSA ( البته بغیر از سرطان پروستات)

عفونت

التهاب پروستات (پروستاتیت)

بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات

استرس

دوچرخه سواری شدید قبل از انجام آزمایش و … افزایش پیدا کند.

جالب است بدانید که تنها در ۲۵ الی ۳۰ درصد موارد از مردانی که میزان زیادی از آنتی ژن را در خون خود دارند به سرطان پروستات مبتلا خواهند شد. از طرفی با مصرف برخی داروها همانند فیناستراید ( داروی درمان طاسی مردانه) ، یا هورمون درمانی این میزان بطور کاذب تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

PSA

PSA

اگر متوجه شدید که آزمایش شما غیرطبیعی درآمده و شما هم این دارو را قبل از آزمایش مصرف کرده بودید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا تصمیم گیری درستی را اتخاذ کند.

زمان مناسب برای آزمایش PSA

در همه مردان بطور کلی بعد از سن ۵۰ سالگی

اما در مردانی که سابقه خانوادگی پروستات دارند از سن بعد از ۴۵ سالگی

هم انجام آزمایش و هم معاینه پروستات آنها به جد توصیه می شود.

مواردی که آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات مقادیر بین ۴ تا ۱۰ نانوگرم در هر میلی لیتر خون را نشان دهد، به عنوان موارد مشکوک در نظر گرفته شده و توسط سونوگرافی از طریق مقعد و در صورت لزوم، با نمونه برداری از بافت پروستات مشاهده در زیر میکروسکوپ بررسی میشوند.

مردانی که میزان PSA در خون آنها بین ۴ تا ۱۰ نانوگرم باشد باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنند . در مورد این افراد باید از طریق مقعد سونوگرافی و اگر لازم بود نمونه برداری از بافت پروستات آنها صورت گیرد تا علت این افزایش مشخص شود.

محدوده PSA نسبت به سن:

سن ۴۹-۴۰ : صفر تا ۲/۵

سن ۵۰-۵۹ : صفر تا ۳/۵

سن ۶۹-۶۰ : صفر تا ۴/۵

سن ۷۹-۷۰: صفر تا ۶/۵

آزمایشهای تکمیلی برای افزایش اختصاصی بودن PSA چیست؟
پارامترهای دیگری که می توان از آنها بهره برد عبارتند از:

۱:
اگر سرعت افزایش زیاد باشد ( ۰/۷۵ نانوگرم در میلی متر در سال) بیشتر به نفع وجود سرطان می باشد. آزمایش باید در همان آزمایشگاه و حداقل به فاصله ۱۸ ماه تکرار شود.

۲:
نسبت PSA به حجم غده پروستات دانسیته PSA نامیده می شود . اگر بیش از ۰/۱ یا ۰/۱۵ باشد , نیاز به بیوپسی را مطرح می نماید. ارزش پیش گوئی کننده مثبت دانسیته PSA هنگامی آزمایش می یابد که سطح PSA بالاتر از ۴ نانو گرم در میلی لیتر باشد.تعدیل PSA نسبت به سن مطابق اطلاعاتی که در بالا ارائه شد انجام می شود. این امر باعث افزایش حساسیت تست در بیماران جوان تر و اختصاصی تر شدن تست در بیماران مسنتر می گردد.

۳:
در بیماران مبتلا به سرطان پروستات , درصد PSA آزاد کمتر از بیماران مبتلا به بزرگ شدن خوش خیم می باشد ( کمتر از ۲۵ درصد ) .


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,305
  • 4,956
  • 32,098
  • 168,675
  • 1,148,405

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر